Nikon D4 duyuruldu

Uzun zamandır Nikon’un D4 modeli dedikodusu yayılıyor hatta özellik listesi paylaşılıyordu. Nikon dün yaptığı etkinlikle D4′ü duyurdu. Özelliklere bakalım.

Genel Özellikler

 • 16.2 MP Tam kare algılayıcı (CMOS)
 • Expeed 3 işlemci
 • ISO 50-204800 (genişletilmiş)
 • 10 fps fokuslu çekim
 • Dik tutuş için yenilenmiş tasarım
 • 1080P video
 • Daha önce Nikon’larda bulunmayan video özellikleri
 • 3.2” 921k nokta LCD.
 • XQD kart desteği
 • HDR desteği
 • Işıklı tuşlar
 • Magnezyum gövde
 • 1340 gr
 • 160 x 157 x 91 mm

D4′e baktığımızda ilk göze çarpan şey, 16 MP oluşu. Nikon burada Canon’un yaptığını yapıp MP yarışına girmemiş. Hem Nikon hem de Canon, yüksek ISO performansı peşinde olduğundan, teknolojinin nimetlerinden faydalandıkları kadar, zayıflıklarından da faydalanıyor. MP değerini yükseltmek, ISO başarımının baş düşmanlarındandır. O yüzden değeri fazla yükseltmeyip, ISO başarımını garanti altına alıyorlar. Yine de yükseliş var. D3s 12 MP idi.

Ancak görünen o ki Nikon da Canon da MP yarışını farklı gövdelerle yapacaklar. Dedikodular doğru ise yakın zamanda çıkacak D800, 36 MP olacak. Canon’un da yüksek MP bir makine çıkaracağı söylentisi uzun zamandır var. MP yarışını alt seviye ürünlerde tutup, üst seviyede yüksek ISO başarımını hedefliyorlar belli ki. ISO ayarlarına eklenen bir özellik sayesinde, artık otomatik ISO, kullandığınız lensin odak uzaklığını da hesaba katıyor. Örneğin 300 mm lens kullanırken el titreşimini engellemek için yüksek ISO gerekebilir. Makine bu durumu algılayıp ISO’yu buna göre değiştiriyor. Eskiden bu değer fiksti.

Nikon’un D4′e eklediği özelliklerin önemli bir kısmı konfora yönelik. Dik tutuşa da yardımcı olan ergonomi, aydınlatmalı düğmeler yeni tuş kombinasyonları derken, D3s’te şikayet edilen konularla ilgilenilmiş.

D4′ün yeni özelliklerinden biri de odaklama sistemi. 51 noktalı sistemin Canon’a göre önemli bir artısı, f/8′e kadar kısık diyaframda bile odaklama yapabilmesi ki bu durum yavaş lenslere bir de tele dönüştürücü taktığınızda ortaya çıkabiliyor.  Bir başka deyişle, Nikon’un yeni Af sistemi az ışık altında hala odaklama yapabiliyor. Canon en faza f/5.6′ya kadar izin veriyor resmi olarak.

Nikon D4′ün en çok öne çıkan özelliği ise 1080p video desteği ve yanında gelen video ayarları. Sinemacıların standartı 24p çekim ve hassas mikrofon ayarlarının yanı sıra, sıkıştırmasız görüntüyü HDMI üzerinden aktarabilme özelliğine de sahip D4. Ayrıca eğer isterseniz video kaydını uzaktan kablo ile başlatabiliyorsunuz. Video esnasında otomatik odaklama çalışmaya devam ediyor. Çekim esnasında diyafram değişimine de izin veriliyor.

Makine ‘time lapse’ moduna da sahip. Zaman ayarlı kareleri çekip size hazır video olarak verebiliyor. Aynı şekilde HDR çekim özelliği de çok geniş bir dinamik aralıkla sunuluyor.

D4 ile ilk kez XQD compact flash kullanımını görüyoruz. Standart kartlar için de bir yuva bulunuyor.

Makine aynı zamanda WT-5 kablosuz bağlantı aparatını destekleyecek. Bu cihazın en önemli özelliği web arabirimine sahip olması. Böylece makineyi uzaktan, internet üzerinden kontrol edebileceksiniz. Ayrıca birden fazla makineyi kontrol imkanı da vereccek.

Nikon D4′ün satış fiyatı 6000$ olacak. Pahalı ama Amazon’da bir saat içinde tükendiğini düşünürsek, kendi kitlesini memnun edeceğe benziyor. Canon 1D Mark X ile yakın özelliklerde olan makine, ancak her iki taraftan da fotoğraf örnekleri gelmeye başlayınca düzgün karşılaştırılabilecek. Ama Nikon’un şimdiden örnek fotoğrafları piyasaya sürmesi ile en azından konuşulma avantajını elde ettiği ortada. Merak edenler Joe Mcnally’nin blog’unu takipte olsun.

Reklamlar
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s